Marian Kociniak – biografia artysty teatralnego z Warszawy

To znany polski aktor, który wielokrotnie występował na scenach teatralnych, kabaretowych i w filmach, pisze strona warsaw-trend.eu. Mowa o warszawskim artyście teatralnym Marianie Kociniaku. W tym artykule opowiemy bardziej szczegółowo o tym, jak rozpoczęła się jego kariera.

Biografia

Marian Kociniak urodził się w 1936 roku w Warszawie. Już od najmłodszych lat interesował się teatrem. Fascynowała go scena. Nic więc dziwnego, że po ukończeniu szkoły wybrał drogę twórczą. Podjął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Studia były dla Mariana dość łatwe, bo robił to, co kochał.

Po ukończeniu studiów Kociniak zadebiutował na jednej z warszawskich scen. Było to w 1958 roku. Premiera okazała się udana, więc Marian po raz kolejny przekonał się, że wybrał właściwą drogę.

Działalność twórcza 

Przez długi czas Marian pracował w jednym z warszawskich teatrów. Zagrał tam wiele ról, które przyniosły mu wielu fanów. Również w tym okresie zaczął występować w satyrycznych audycjach radiowych oraz w „Kabarecie Starszych Panów”. 

Później Kociniak postanowił spróbować swoich sił w nowej roli, więc związał się z przemysłem filmowym. W 1960 roku zadebiutował w filmie Niewinni czarodzieje. Marianowi bardzo spodobało się to doświadczenie, więc dalej próbował swoich sił w innych filmach. Dwa lata później zagrał główną rolę męską Grzegorza Wareckiego w Czerwonych beretach Pawła Komorowskiego. W tym samym roku zagrał z Jerzym Hoffmanem i Edwardem Skórzewskim w Gangsterach i filantropach oraz z Janem Batorym w O dwóch takich, co ukradli księżyc.

Marian zyskał sporą popularność dzięki roli Franciszka Dolasa w komedii Tadeusza Chmielewskiego Jak rozpętałem drugą wojnę światową. Po niebywałym sukcesie filmu, dla warszawskich kinomanów powstała gra komputerowa o nieznanych przygodach głównego bohatera. Zagrał również Linda w filmie Danton Andrzeja Wajdy oraz głównego bohatera w filmie Chudy i inni Henryka Kluby. 

Mimo sukcesów w kinie, Kociniak nigdy nie zapomniał o scenie teatralnej, uważając się przede wszystkim za artystę teatru. W 1959 roku został aktorem Teatru Ateneum w Warszawie, gdzie pracował przez 50 lat. Później Marian występował w Teatrze na Woli. Tutaj, w dniu swoich 50. urodzin, zagrał w sztuce „Bomba”. Aktor uważał, że to była jedna z najlepszych sztuk o Polsce. Sztuka opowiadała o tragedii w często komediowej, ale jednocześnie bardzo dramatycznej formie. Dzięki takiemu zabiegowi artystycznemu sztuka była bardziej zrozumiała dla widzów. Marian występował również dość często w popularnych kabaretach, m.in. w kabarecie Hemar i Tuwim. 

Ciekawostką jest fakt, że Kociniak przez całą swoją karierę odmawiał udzielania wywiadów dziennikarzom. Wpływ na to miało jego spotkanie z fanami po jednej z premier. Kilka dni później Marian przeczytał recenzję z tego wydarzenia, która chyba bardzo mu się nie spodobała, bo po niej postanowił już nigdy w życiu nie udzielać wywiadów. Jedyny wyjątek zrobił jedynie dla BBC, którym udało się porozmawiać z Marianem z okazji jego 50-lecia pracy w teatrze.

Kociniak był dość otwartą osobą. Nigdy nie cierpiał na gwiazdorstwo. Otwarcie mówił o swoich słabościach i niedoskonałościach, mimo przewidywanej krytyki. Marianowi nie zależało na pokazywaniu się fanom z jak najlepszej strony. Zawsze był sobą i to się wielu ludziom podobało. 

Marian Kociniak zmarł w 2016 roku w wieku 80 lat. Do ostatnich dni pracował w Teatrze na Wale. Aktor był tak oddany swojej pracy, że tworzył pomimo wszelkich trudności życiowych. Został pochowany na Cmentarzu Ewangelickim w Warszawie.

Comments

...